Parohia Patru Fraţi gazda Cercului catehetic – demonstrativ lunar

Conform planificării Cercurilor Catehetice pe anul 2017, în data de 19 Octombrie 2017, parohia Patru Fraţi din Protopopiatul Urziceni a fost gazda întâlnirii catehetice. Părintele paroh Bălu Cristian a prezentat celor doisprezece copii şi treizeci de adulţi prezenţi cateheza cu tema Sfinţii Lui Dumnezeu – Sf. Mucenic Dimitrie Izvorâtorul de Mir şi Sf. Cuvios Dimitrie Basarabov. După ce părintele a prezentat pe înţelesul micilor creştini viaţa celor doi Sfinţi ai Lui Dumnezeu, folosindu-se şi de mijloace moderne, Doamna Educatoare Marin Constanţa a oferit adulţilor prezenţi un program de poezie şi cântece, cu ajutorul copiilor, care deşi sunt la vârsta grădiniţei s-au dovedit a fii nişte mici artişti. Pentru portofoliu fiecăruia, copiii au colorat câte o fişă cu îngeraşi, iar în urma eforturilor lor au primit dulciuri şi răcoritoare.

La întâlnirea catehetică a participat Părintele Protopop Aurel Berbec alături de Dl. Inspector Eparhial Ştefan Alexandru, dar şi următorii preoţi – Pr. Vasile Marin parohia Adâncata, Pr. Tudor Sebastian – Gabriel parohia Maia Catargi, Pr. Minea Daniel-Mirel responsabil cu catehizarea în cadrul Protopopiatului Urziceni.

În încheierea întâlnirii catehetice Dl Inspector Alexandru Ştefan a adresat copiilor dar şi adulţilor un frumos cuvânt de încurajare, evidenţiind importanta lucrului cu copii, aceştia fiind viitorul Bisericii noastre Ortodoxe, oferind fiecărui copil câte un exemplar din revista Eparhiei noastre Bărăganul Ortodox

Părintele Protoiereu a felicitat în mod deosebit pe Dna Educatoare Marin Constanţa îndemnând-o totodată să continue activităţile educaţionale în parteneriat cu Sfânta Biserică.

A consemnat preot Daniel – Mirel MINEA, responsabil catehizarea parohială la nivelul Protopopiatului Urziceni

Related Posts

Sari la conținut