Parohia Jilavele I și-a sărbătorit copiii

A devenit o tradiție ca în fiecare an, prin grija preotului paroh Manea Valentin și a cadrelor didactice din localitate, în special a d-nei învățătoare Aurelia Dimache, membră a Consiliului Parohial, copiii parohiei noastre să se bucure de un program special pregătit pentru ei, marcând astfel una din zilele importante din viața lor – 1 iunie ( ziua copilului). După oficierea Sfintei Liturghii, toți cei prezenți au vizionat două pilde religioase ( Blidu și Puterea Rugăciunii), urmate de discuții și întrebări pe temele prezentate, apoi copiii au prezentat un program artistic (poezii, cântece etc.), toate având ca temă “Frumusețea copilăriei și legătura copilului cu Dumnezeu“.

Evenimentul s-a bucurat și de prezența veteranului parohiei noastre moș Ilie ( 92 ani), care a încântat pe copii cu cântecele sale din fluier. La final copiii au fost răsplătiți cu dulciuri pregătite pentru ei de gospodinele satului.

Related Posts

Sari la conținut